Kajak in kanu slalom na divjih vodah

Eva Terčelj
Eva Terčelj
Ajda Novak
Helena Domajnko
Marko Petek
Marko Petek
Blaž Anžlovar
Blaž Anžlovar
Ulan Valant
Ulan Valant
DisciplinaKajak in kanu slalom na divjih vodah
Število medalj z največjih tekmovanj57

Kaj je kajak in kanu slalom?

Olimpijska disciplina kajak / kanu slalomu je je tekmovalni šport, katerega namen je v najhitrejšem možnem času s kanujem ali kajakom preveslati skozi kombinacijo 18-24 protitočnih (proti toku – rdečih) in naravnost (s tokom navzdol – zelenih) vrat. Športniki se morajo v najhitrejšem možnem času s svojim kanujem ali kajakom prebiti skozi progo dolgo okoli 300 metro po brzicah reke. Za dotik vrat se dodeli kazen dveh sekund, če pa se vrata peljejo napačno ali pa jih tekmovalec izpusti, se dodeli 50-sekundna kazen. Športniki, tako moški kot ženseke,tekmujejo v treh disciplinah: kajak (K1M), kanuju eno sedu (C1M) in mešani dvojci kanu (C2Mix).

Slalom v kajaku in kanuju, ki je bil v olimpijskem programu uvrščen kot “vodni slalom”, je debitiral na olimpijskih igrah leta 1972 v Münchnu v Nemčiji in se znova pojavil šele na igrah leta 1992 v Barceloni v Španiji.

Največji uspehi

UVRSTITEV TEKMOVALEC LETO TEKMOVANJE DISCIPLINA
3. mesto Ajda Novak 2020 EPP slalom K1Ž
2. mesto Eva Terčelj 2020 EPP slalom K1Ž
2. mesto Helena Domajnko 2020, Krakow, Poljska Mladinsko evropsko prvenstvo 3XK1Ž
3. mesto Ajda Novak 2019 WC ekstremni slalom K1Ž
1. mesto Eva Terčelj 2019, La Seu d’Urgell, Španija SP slalom K1Ž
2. mesto Eva Terčelj 2019, skupna uvrstitev WC slalom K1Ž
2. mesto Eva Terčelj 2019, Tacen WC slalom K1Ž
3. mesto Eva Terčelj 2019, Praga, Češka WC slalom K1Ž
3. mesto Eva Terčelj 2018, Augsburg, Nemčija WC slalom K1Ž
3. mesto Jaka Bernat 2018, Ivrea, Italija MSP slalom 3xC1M
1. mesto Eva Terčelj / Ajda Novak / Urša Kragelj 2017, Tacen Evropsko člansko prvenstvo 3xK1 slalom
3. mesto Eva Terčelj 2017 WC slalom K1Ž slalom
3. mesto Urša Kragelj / Eva Terčelj / Ajda Novak 2013 Svetovno člansko prvenstvo 3xK1 slalom
1. mesto Eva Terčelj 2012 Evropsko prvenstvo za mlajše člane K1 slalom
1. mesto Eva Terčelj 2011 Evropsko prvenstvo za mlajše člane K1 slalom
3. mesto Eva Terčelj 2010 Evropsko mladinsko prvenstvo K1 slalom
3. mesto Eva Terčelj 2010 Svetovno mladinsko prvenstvo K1 slalom
1. mesto Eva Terčelj / Nina Slapšak / Urša Kragelj 2010 Evropsko prvenstvo za mlajše člane 3xK1 slalom
3. mesto Nina Mozetič / Urša Kragelj / Eva Terčelj 2010 Svetovno člansko prvenstvo 3xK1 slalom
3. mesto Jure Meglič / Peter Kauzer / Dejan Kralj 2010 Evropsko člansko prvenstvo 3xK1 slalom
3. mesto Gregor Brovinsky / Simon Artelj / Martin Albreht 2009 Evropsko prvenstvo za mlajše člane 3xK1 slalom
1. mesto Eva Terčelj 2008 Svetovno mladinsko prvenstvo K1 slalom
3. mesto Luka Božič / Sašo Taljat, Luka Slapšak / Blaž Oven, Nejc Višnar / Urban Jarc 2008 Evropsko prvenstvo za mlajše člane 3xC2 slalom
2. mesto Eva Terčelj / Nina Slapšak / Dora Domanjko 2008 Evropsko mladinsko prvenstvo 3xK1 slalom
3. mesto Eva Terčelj / Nina Mozetič / Urša Kragelj 2007 Evropsko prvenstvo za mlajše člane 3xK1 slalom
1. mesto Peter Kauzer / Jure Meglič / Dejan Kralj 2007 Evropsko člansko prvenstvo 3xK1 slalom
3. mesto Luka Božič / Sašo Taljat, Luka Slapšak / Blaž Oven, Jure Janežič / Anže Janežič 2006 Svetovno mladinsko prvenstvo 3xC2 slalom
1. mesto Luka Božič / Sašo Taljat, Luka Slapšak / Blaž Oven, Jure Janežič / Anže Janežič 2006 Evropsko mladinsko prvenstvo 3xC2 slalom
1. mesto Peter Kauzer / Dejan Kralj / Jure Meglič 2006 Evropsko člansko prvenstvo 3xK1 slalom
3. mesto Andrej Nolimal / Peter Kauzer / Dejan Kralj 2005 Svetovno člansko prvenstvo 3xK1 slalom
1. mesto Andrej Nolimal / Peter Kauzer / Dejan Kralj 2005 Evropsko člansko prvenstvo 3xK1 slalom
3. mesto Simon Hočevar / Dejan Stevanovič / Jošt Zakrajšek 2004 Evropsko člansko prvenstvo 3xC1 slalom
3. mesto Simon Hočevar / Dejan Stevanovič / Jurij Korenjak 2002 Svetovno člansko prvenstvo 3xC1 slalom
2. mesto Dejan Kralj 2001 Svetovni pokal – skupna razvrstitev K1 slalom
2. mesto Miha Terdič / Dejan Kralj / Fedja Marušič 2000 Evropsko člansko prvenstvo 3xK1 slalom
3. mesto Drejc Žabjek / Anže Ruden / Anže Buh 1999 Evropsko mladinsko prvenstvo 3xC1 slalom
3. mesto Dejan Kralj 1998 Svetovno študentsko prvenstvo K1 slalom
3. mesto Janez Korenjak / Primož Gabrijelčič / Anže Buh 1998 Svetovno mladinsko prvenstvo 3xC1 slalom
3. mesto Janez Korenjak / Aljaž Hamberger / Sebastjan Linke 1997 Evropsko mladinsko prvenstvo 3xC1 slalom
3. mesto Simon Hočevar / Gregor Terdič / Sebastjan Linke 1997 Svetovno člansko prvenstvo 3xC1 slalom
3. mesto Simon Hočevar / Sebastjan Linke / Dejan Stevanovič 1996 Evropsko člansko prvenstvo 3xC1 slalom
1. mesto Simon Hočevar 1996 Evropsko člansko prvenstvo C1 slalom
1. mesto Dejan Kralj / Aleš Kuder / Rok Kodelja 1994 Svetovno mladinsko prvenstvo 3xK1 slalom
3. mesto Dejan Kralj 1994 Svetovno mladinsko prvenstvo K1 slalom
1. mesto Boštjan Žitnik / Simon Hočevar / Jože Vidmar 1993 Svetovno člansko prvenstvo 3xC1 slalom
3. mesto Simon Hočevar / Matej Hočevar / Dejan Stevanovič 1992 Svetovno mladinsko prvenstvo 3xC1 slalom
1. mesto Dejan Kralj / Miha Štricelj / Uroš Kodelja 1992 Svetovno mladinsko prvenstvo 3xK1 slalom
2. mesto Dejan Kralj 1992 Svetovno mladinsko prvenstvo K1 slalom
1. mesto Simon Hočevar 1992 Svetovno mladinsko prvenstvo C1 slalom
2. mesto Simon Hočevar / Jakob Marušič / Danko Herceg 1990 Svetovno mladinsko prvenstvo 3xC1 slalom
3. mesto Jože Vidmar / Boštjan Žitnik / Borut Javornik 1989 Svetovno člansko prvenstvo 3xC1 slalom
2. mesto Boštjan Žitnik 1986 Svetovno mladinsko prvenstvo C1 slalom
3. mesto Franc Kukec / Slavko Pintar 1980 Evropski pokal – skupna razvrstitev C2 slalom
2. mesto Janez Andrejašič / Jože Gerkman, Milan Vidmar / Borut Justin, Franc Žitnik / Leon Žitnik 1965 Svetovno člansko prvenstvo 3xC2 slalom
1. mesto Alenka Bernot / Borut Justin 1963 Svetovno člansko prvenstvo C2 slalom
2. mesto Natan Bernot / Dare Bernot 1963 Svetovno člansko prvenstvo C2 slalom
3. mesto Jože Ilija 1955 Svetovno člansko prvenstvo K1 slalom
3. mesto Milan Zadel 1953 Svetovno člansko prvenstvo K1 slalom

Podpirajo nas: